ראשי מדד השלום - ארכיון תרשימים קישורים ניוזלטר- ארכיון צרו קשר ENGLISH
ראשי --> -->
אוקטובר
מדד השלום לחודש
אוקטובר
 שנת 
1994

ניווט מהיר בדף

טור חודש אוקטובר 1994

הסקר שעליו מבוסס מדד השלום של אוקטובר נערך בעיתוי רגיש במיוחד - יום ראשון, 23 באוקטובר. הציבור בארץ נמצא עדיין תחת רושמם של אירועי הטרור האחרונים. אך מנגד נודעה גם השפעה להכנות הקדחתניות לחתימת הסכם השלום עם ירדן. משום כך, דומה שתשובות המרואיינים משקפות נאמנה את התמודדות הציבור היהודי בישראל עם הבעייתיות שבהליכה לקראת שלום במציאות רוויית טרור.
הממצאים הבאים מבוססים על סקר טלפוני שבוצע על-ידי מודיעין אזרחי בעבור מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום באוניברסיטת תל-אביב. הסקר כלל 504 מרואיינים, שהם מידגם ארצי מייצג של הציבור היהודי בארץ (למעט קיבוצים). טעות הדגימה היא 4% בערך.
ממצאי הסקר מורים על המשך היציבות היחסית בעמדות הציבור כלפי תהליך השלום בכללותו. ציון מדד השלום הכללי באוקטובר הוא 64.7, בהשוואה ל- 64.9 בספטמבר. גם התמיכה בהסכם השלום עם ירדן נשארה דומה לעבר, וגבוהה מהתמיכה בכל הסכם אחר - ואף מהתמיכה בתהליך בכללותו: 86.5 באוקטובר לעומת 86.2 בספטמבר. לעומת זאת התמיכה בהסכם אוסלו ירדה במעט, מ- 51.3 בספטמבר ל- 48 באוקטובר. השינוי נמצא אמנם עדיין בתחומי הטעות הסטטיסטית, אבל העובדה ששיעור המרואיינים הסבורים כי הפלשתינאים לא מקיימים כלל את חלקם בהסכם אוסלו עלה מ- 22% באוגוסט ל- 30% באוקטובר מעידה כנראה על ירידה קטנה אך ממשית, בתמיכה בהסכם עמם.
שאלות רבות בסקר אוקטובר נסבו על הטרור. מתברר שיותר משני שלישים מן הציבור סבורים שההנהגה הפלשתינאית "כלל אינה מתאמצת" למנוע טרור, או "כמעט איננה מתאמצת" (סה"כ 67.3%). 31.1% מאמינים שההנהגה הפלסטינית "עושה מאמץ מסוים" למנוע טרור, ורק 1% חושבים שהיא "עושה מאמץ רב".
ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם תפיסת הציבור היהודי את עמדת הפלשתינאים כלפי הטרור נגד ישראל: 42.7% סבורים שרוב הפלשתינאים אינם מתנגדים לטרור, 34.3% מעריכים כי כמחצית הציבור הפלשתיני מתנגד לטרור, ורק 23.1% סבורים כי רובו מתנגד לו.
מתברר כי הציבור היהודי פסימי למדי ביחס לסיכוי שהטרור ייפסק בעתיד הנראה לעין, גם אם ייחתמו הסכמי שלום עם כל המדינות הערביות והפלשתינאים. רק 7.2% סבורים שהטרור ייפסק אז, 40.9% מעריכים שהטרור יפחת אך לא ייפסק, 47.5% גורסים שהטרור יימשך כפי שהוא היום, או אף יגבר.
לנוכח הערכות אלה אין להתפלא כי נמצאה בסקר תמיכה רחבה בנקיטת צעדים חמורים במאבק בטרור: 62.4% תומכים בפעולות צבאיות גם בעזה וביריחו, לעומת 17.8% מתנגדים. 65.4% תומכים בהטלת סגר מוחלט על השטחים, לעומת 16.4% המתנגדים לכך. 51.8% מצדדים בגישה שיש להלחם בטרור בכל דרך, בלי להתחשב בחוק, לעומת 35% המתנגדים לכך. למרות זאת, רוב הציבור אינו תומך בהפסקת המו"מ עם הפלשתינים כאמצעי למלחמה בטרור: 59.1% מתנגדים לצעד כזה ורק 24.4% תומכים בו. 40.5% אף גורסים שיש לזרז את המו"מ לעומת 36.7% המתנגדים לכך.
מהממצאים הללו אפשר ללמוד שתפיסתו של הציבור בארץ את תהליך השלום מפוכחת ואינה נתונה לתנודות קיצוניות, גם לא בעקבות אירועים מכאיבים. לראייה, אף שרובו הגדול של הציבור מבין שהטרור לא ייעלם במטה של קסם עם חתימת הסכמי השלום, תמיכתו בהמשך התהליך המדיני מוצקה.
יש כמה הסברים אפשריים, שאינם מבטלים זה את זה, לפער בין הממצאים על היחס לטרור לבין הממצאים על היחס לתהליך המדיני. לפחות לגבי חלק מהציבור יש תוקף רב להסבר הבא. ייתכן שבעיניו החלופות להמשך תהליך השלום הן מלחמה כוללת או לפחות הידרדרות חריפה בסכסוך. מול חלופות אלה גם שלום לא מושלם, שלא יוביל להפסקת הטרור, מצטייר עדיף.


פרויקט מדד השלום מתנהל מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום, אוניברסיטת תל-אביב, בראשות פרופ' אפרים יער, ד"ר תמר הרמן ופרופ' אריה נדלר.

קבצים להורדה

  click click קובץ הנתונים
  click click טור המדד
 

חיפוש ממוקד
קבצים להורדה

  click click קובץ הנתונים
  click click טור המדד
 


הצטרפות לניוזלטר
רוצים להשאר מעודכנים?
אנא מלאו את הפרטים הבאים
תרשימים | ניוזלטר- ארכיון | צרו קשר | תנאי שימוש
קישורים |
  © 2010 כל הזכויות שמורות