ראשי מדד השלום - ארכיון תרשימים קישורים ניוזלטר- ארכיון צרו קשר ENGLISH
ראשי --> -->
אוגוסט
מדד השלום לחודש
אוגוסט
 שנת 
1994

ניווט מהיר בדף

טור חודש אוגוסט 1994

רוב הציבור בישראל ממשיך לתמוך בתהליך השלום בכללותו ובהסכמים ספציפיים במסגרתו, ואף מסתמנת מגמהמתונה, אך מתמשכת, של עלייה בתמיכה זו - כך עולה מסקר אוגוסט של פרוייקט מדד השלום. הממצאים מבוססים על סקר טלפוני, שביצע ב- 24 באוגוסט מכון המחקר של מודיעין אזרחי. בסקר השתתפו 502 מרואיינים, שהם מדגם מייצג של הציבור היהודי בארץ (לא כולל קיבוצים). שיעור טעות הדגימה הוא כ- 4%.

מדד השלום הכללי - המורכב מהשאלות "האם אתה מגדיר את עצמך כתומך או מתנגד לתהליך השלום?" ו-"האם אתה מאמין שבשנים הבאות יהיה שלום בין ישראל לערבים?" - עלה מ- 64.1 נקודות ביולי ל- 65.6 נקודות באוגוסט. העליה הניכרת ביותר חלה בהסכם עם ירדן, שהיתה כבר בסקר יולי הגבוהה ביותר, והיא העפילה ל- 88.5 נקודות. העלייה בתמיכה נרשמה אף שהנתונים נאספו כשבוע אחרי הודעת הממשלה על מיסוי הבורסה והסערה הציבורית שהתעוררה בעקבותיה.

בסקר אגוסט נשאלו בראשונה שאלות בנוגע להסכם השלום עם סוריה והמחיר שכדאי לשלם תמורתו. מתברר שכאשר הוצגה לנשאלים שאלה שכללה את מהות השלום הזה - הכרה סורית בישראל, יחסים דיפלומטיים מלאים, פירוז הגולן, גבולות פתוחים וערבויות בינלאומיות לבטחון ישראל - 23% היו מוכנים לוותר על כל רמת הגולן. כשנשאלו "לאיזה ויתור טריטוריאלי ישראל צריכה להסכים תמורת הסכם שלום מלא עם סוריה?" בלא לפרט מה יכלול הסכם כזה - תמכו רק 15% בויתור על כל הגולן.

בשני הנוסחים נע אחוז המתנגדים לכל נסיגה מן הגולן סביב 43%. מכאן שהשוני במספר התומכים בנסיגה מלאה בין שני נוסחי השאלות נובע, ככל הנראה, מההבהרה בשאלה המפורטת כי מדובר ב"שלום חם". הסבר חלקי אפשרי למספר הרב של אלה שאינם מוכנים להחזיר אף שעל מאדמת הגולן הוא, שאף כי רוב המשיבים העריכו כי הסורים מעוניינים בשלום עם ישראל, 48% מהם העריכו כי הסורים מעוניינים ב"שלום קר" בלבד ורק 7% העריכו שרצונם ב"שלום חם". 14% מאמינים כי הסורים מחכים לשעת כושר לתקוף את ישראל, ואילו 29% גרסו כי אמנם הסורים אינם מעוניינים בשלום, אך גם אין להם כוונה להלחם בישראל.

ואף על פי כן, ממצאי הסקר מורים כי סוריה מובילה ברשימת הגורמים שלדעת הציבור חשוב ביותר להגיע עמם להסכם שלום: 32% סברו כך, לעומת 21% שהעמידו בראש הרשימה את הפלסטינאים, ו- 23% שהעמידו בראשה את הירדנים. 14% ענו כי כל שלושת הגורמים חשובים באותה מידה, ו- 10% העדיפו צירופים אחרים.

באשר לפלשתינאים - השאלה היא מדוע התמיכה בהסכם עמם נמוכה מהתמיכה בתהליך בכללותו ומהתמיכה הסוחפת בהסכם עם ירדן. אחד ההסברים הוא שעלות ההסכם עם הפלשתינאים גבוהה מזו של עלות ההסכם עם ירדן, אך ממצאי שני הסקרים האחרונים מציעים עוד שני הסברים: הערכתי ואישי.
ההסבר ההערכתי מתייחס להתקדמות התהליך, ליישום ההסכם מן הצד הפלשתיני עד כה ולאופן תפקודה של הישות הפלשתינית האוטונומית. מהסקר עולה, כי כ- 45% מהציבור מעריכים כי הפלשתינים אינם ממלאים את חלקם בהסכם עם ישראל, לעומת כ- 24% המעריכים כי הם עושים זאת. 37% מחזיקים בעמדת ביניים. כ- 48% מעריכים כי תפקוד היישות הפלשתינית האוטונומית גרוע או גרוע ביותר, לעומת כ- 10% בלבד המעריכים אותו כטוב או כטוב ביותר.

ההסבר השני, האישי, נוגע ליחס כלפי חוסיין וערפאת. בסקר ביולי ענו 7.5% כי ערפאת אמין, לעומת 75.3% שייחסו אמינות לחוסיין. 42.2% ענו כי ערפאת מפחיד, לעומת 7.6% בלבד שייחסו תכונה זו לחוסיין, ו- 0.9% ענו כי ערפאת ישר, לעומת 48.5% שחשבו כי חוסיין ישר.

על רקע ממצאים אלה, מפתיעה לטובה העובדה כי בכל זאת יותר ממחצית המשיבים תומכים בהסכם אוסלו וכי מספר התומכים בו עולה באיטיות. עובדה זו מורה על גישה חיובית בסיסית של הציבור כלפי תהליך השלום עם הפלשתינאים.

קבצים להורדה

  click click קובץ הנתונים
  click click טור המדד
 

חיפוש ממוקד
קבצים להורדה

  click click קובץ הנתונים
  click click טור המדד
 


הצטרפות לניוזלטר
רוצים להשאר מעודכנים?
אנא מלאו את הפרטים הבאים
תרשימים | ניוזלטר- ארכיון | צרו קשר | תנאי שימוש
קישורים |
  © 2010 כל הזכויות שמורות